do polskich ogrodow idealnie nadaje sie rosa rugosa

Jaki gatunek róż wybrać?

Róże to bardzo popularne i uniwersalne kwiaty, które często rosną w polskich ogrodach. Możemy je posadzić w rabatach, uformować z nich żywopłot czy pozwolić im pnąć się po ścianach, altanach czy pergolach. Są także odmiany miniaturowe, które możemy posadzić w doniczce. Pojawia się więc pytanie, jakie sadzonki róż wybrać. Postaram się na nie odpowiedzieć.

Jednak odpowiedź na nie może być trudna, bo dostępnych odmian róż jest aktualnie ponad sto pięćdziesiąt, a poszczególne gatunki różnią się nie tylko wyglądem i kolorem, ale także tempem wzrostu, odpornością na mróz czy wymaganiami glebowymi. Godne uwagi są takie gatunki jak Rosa Rugosa – http://hyzowie.com/21-rosa-rugosa czy róże Rosen Tantau. Najważniejsze jednak, żeby sadzonki róż kupić w dobrym sklepie ogrodniczym czy punkcie sprzedaży kwiatów ozdobnych, a już wręcz idealnie będzie nabyć je w szkółce róż.

Kwiaty muszą być zdrowe, odpowiednio ukorzenione i wolne od szkodników czy chorób. Są różne rodzaje sadzonek: do wyboru mamy młode rośliny z odkrytym systemem korzeniowym lub tak zwane róże balotowane, których korzenie wraz z ziemią są zawinięte w jutowy worek lub siatkę. Dostępne są także rośliny w doniczkach lub pojemnikach. Termin sadzenia róż zależy od konkretnego gatunku, jednak najlepszą porą na to jest jesień, oczywiście zanim pojawią się pierwsze przymrozki. Róże należy posadzić w słonecznym miejscu, najlepiej w glebie piaszczysto- gliniastej lub lessowej.

Jeśli już wybierzemy konkretny gatunek to warto dokładnie zapoznać się z zasadami uprawy oraz wymaganiami glebowymi czy atmosferycznymi. Dzięki temu będziemy mogli się zachwycać pięknymi krzewami róż w naszym ogrodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *