Bezpieczeństwo przeciwpożarowe domu

Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

W czasach przed panowaniem króla Kazimierza Wielkiego, gdy Polska była jeszcze drewniana, niewiele było dla miasta nieszczęść większych niż pożar. Raz rozpętany, rozprzestrzeniał się szybko po budynkach dzięki ich drewnianym elementom oraz innym łatwopalnym materiałom, takim jak słoma. Oczywiście obecnie budowane domy i inne obiekty rzadko są wykonywane z drewna, tym samym utrudniają one ewentualne rozprzestrzenianie się ognia.

Przez szereg lat powstawały także i były udoskonalane przepisy przeciwpożarowe, od których przestrzegania często zależy bezpieczeństwo obiektu – szczególnie w budynkach, w których istnieje zwiększona możliwość wywołania pożaru, na przykład fabrykach. Prócz nie zawsze skutecznej ochrony ze strony przepisów, pomieszczenia takie są dodatkowo chronione przez różnego rodzaju materiały ogniotrwałe.

Są one stosowane właśnie przy konstrukcji obiektów, które mają styczność z wysoką temperaturą oraz ogniem. Są to różnego rodzaju betony, jak beton ogniotrwały – służą one na przykład jako okładziny pieców różnego rodzaju. Dzięki szczególnemu składowi oraz odpowiedniemu uziarnieniu charakteryzują się one bardzo wysoką żaroodpornością, co czyni je idealnym materiałem do wykonywania tego typu rzeczy. Prócz betonów ogniotrwałych wśród materiałów tego typu znajduje się wiele innych, także o odmiennej postaci – rozmaite włókna oraz ceramika. Niezależnie od rodzaju obiektu można znaleźć odpowiedni materiał do wykonania lub zabezpieczenia go. Pozwala to na wysokie bezpieczeństwo przeciwpożarowe i bez wątpienia Kazimierz Wielki patrząc na to poczułby dumę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *